Pôsobenie farieb: Ružová

Ružová je dievčenská farba, ktorá podľa odtieňa môže byť romantická i extravagantne vznešená. (Zdroj – Náš útulný byt)

Odborník radí – ružová

● Ružová je zábavná, živá, pozitívne. Navodzuje pocit sladkosti a dievčenské jemnosti. Je symbolom čistoty myslenia, šťastie, romantiky a lásky. Ide o jedinú farbu, ktorá nemá negatívne asociácie. Je koketná a výrazne sa líši od svojich príbuzných červenej. Ružová sa spája s náklonnosťou, ženskosťou a s mnohými kvetinami. Vzniká spojením červenej a bielej, a tak v láske (na rozdiel od červenej) nepredstavuje vášeň, ale nehu, vycibrenosť, eleganciu a sentiment. Táto jemná voňavá farba zahrňuje voľnosť a zároveň nežnú aktivitu.
● Dáva priestoru rys ženskosti a náročnosti. Vyvoláva nežný, myseľ povznášajúci účinok dobrej nálady. Podnecuje, aby boli pocity šťastia plne prežité a vyjadrujú. Vdychuje radosť a nadšenie do akéhokoľvek interiéru. Je to farba pokoja aj pohody, opticky zväčší a hlavne zútulnia priestor. Jej použitie je zložitejšie, než sa zdá. Pôsobením svetla sa veľmi ľahko mení.
● Podľa stupňa zosvetlenia stráca svoju dynamickú aktivitu, ustupuje do pozadia, stáva sa mäkšou a sladkou.
● Zaujímavosť: V USA ubytovali agresívne väzňa do ružových ciel. Dalo sa pozorovať, že sa po čase títo ľudia značne upokojili a správali sa aj viac spoločensky. Ako je na tomto príklade vidieť, farebné chvenie vyvoláva psychologický účinok a v mysli dôjde k určitým zmenám.
● K ružové sa hodí dekoratívny nábytok v barokovom štýle alebo repliky.

Tmavo ružová
Je slávnostné, náročná a výstredná. Symbolizuje vášeň a podnecuje vitalitu. Hodí sa do dámskych i dievčenských izieb.

Fialová a ružová je netradičný kombináciou farieb. Možno ju použiť na steny i doplnky. (Foto: tapety Rasch)

Inšpiráciu pre odvážnych predstavuje fuchsiovo ružová stena. Použiť by sa mala len na menšej ploche. (Foto: Biebi)

Růžová
Dobre vyzerá vo veselom detskej izbe. Zhruba od deviatich rokov sa stáva u dievčatiek najobľúbenejšou farbou ružová. Chladné odtiene sú dokonalé pre moderné kúpeľne a tmavé chodby.

Do diečenského izby je táto farba ako stvorená. Len dajte pozor, aby ste interiér príliš nepřesladili a doplňte ružovú o ďalšiu farbu, napr. O zelenú. (Foto: Alax)

Hnedá s ružovou vyzerá veľmi dobre. Utlmí a zklidí výrazné sladké tóny. (Foto: A. S. Création)
Svetlo ružová
Jemná, že si ju na stenách takmer nevšimnete. Je to dokonalé farebné pozadie, ktoré neprevažuje, ale iba dopĺňa náladu izby. Hodí sa do spální, obývacích a dámskych izieb.

Tapety, nebesá a ružová – to je predstava ideálneho dievčenského izby. (Foto: Alax)

Biela so svetlo ružovou je jedna z najjemnejších kombinácií. Interiér je vhodné doplniť tmavým výrazným drevom na podlahe. (Foto: tapety Rasch)

Kúpeľňa v ružovej stojí s trochou odvahy za úvahu. (Foto: Direx Company)

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *