Bývame sami, aneb 8 tipov pre zariaďovanie vlastného bývania

Rozhodli ste sa so svojou láskou konečne sestěhovat do spoločného bývania? Samozrejme budete usilovať o čo najlacnejšie a najkrajšie zariadenie bytu. V tomto článku sa dozviete pár tipov a rád, ako na to, aby vaše spoločné bývanie bolo podľa vašich predstáv.

Bydlíme sami, aneb 8 tipů pro zařizování vlastního bydlení

1. Samotný výber bytu

byty u moře

Všetko to samozrejme začína u vášho vybraného bytíku. Je na vás, či sa rozhodnete byt si prenajať alebo dokonca kúpiť. Či preferujete život v meste, na okraji mesta alebo na dedinu. Ak sa zaobídete v panelovom byte bez výťahu? Ako veľký byt chcete?

Pri výbere bytu si dávajte pozor, či sa nenachádza v blízkosti nejaká továreň, z ktorej by išli výpary. Či máte dostatočne blízko zastávku na autobus, prípadne obchody. Bude vám vadiť bývať blízko cesty, kde je veľký prevádzku? Máte alergiu na lipu a pred barákom je vysadený priamo lipový raj? Je to dobrá lokalita pre deti (nachádza sa v blízkosti ihriska)? Máte to pár krokov do parku k zeleni?

Všetko je na osobných preferenciách. Každému vyhovuje niečo iné a každý tiež niečo iné znesie. Zodpovedne sa rozhodnite!

2. Všetko si starostlivo naplánujte

plánování bydlení

Než sa vrhnete do poriadneho míňanie, pozrite sa na svoj rozpočet a to poriadne! Mohlo by sa inak totiž stať, že budete míňať a míňať a zrazu zistíte, že na účte nemáte ani korunu a budete si musieť zobrať pôžičku. Rozvrhnite si teda svoje financie. Nezabudnite, že ste dvaja, tak deľte všetko pekne pol na pol.

Naplánujte si tiež štýl bývania. Navzájom si povedzte svoju predstavu. Je to veľmi dôležité, pretože potom predídete hádkam pri výbere v obchode. Rovno si ujasnite, ako by vaše bývanie malo vyzerať, aké farby máte radi, aké drevo nábytku preferujete, bez čoho nemôžete v byte žiť …

3. Nerobte unáhlené rozhodnutia

ložnice

Mladí dokážu byť veľmi zbrklí. Je prirodzené, že robíme chyby, zakopávame, to k životu patrí. Bohužiaľ, momentálne nie je čas ani peniaze na chyby! Nechcete predsa kúpiť stôl, potom si uvedomíte, že sa vám nepáči, tak ho vyhodíte a kúpite nový. Ak si kúpi nie ste istí, nechajte si to v hlave cez noc odležať. Napíšte si pre a proti, diskutujte o tom, či je to podľa vašich predstáv, prečo váhate, čo sa vám pravdepodobne nepáči. Nezabudnite, že po zaplatení už nie je cesty späť.

4. Merajte, merajte a merajte

bydlíme sami aneb měříme bydlení plánování bydlení

Možno si myslíte, že priestor, kam by ste radi kúpili komodu, máte v oku, opak môže byť pravdou a komoda sa na svoje miesto po tom nevlezie. Radšej si všetko pozorne zmerajte a so všetkými rozmermi potom choďte do predajní nakupovať. Uľahčí vám to nákupy.

5. Začnite od toho najdôležitejšieho

kuchyně

Bývať sa nedá bez tečúcej vody, kuchyne s mikrovlnkou a posteľou. Samozrejme každý máme priority niekde inde, ale my by sme vám odporučili začať od toho, čo najviac ponáhľa a čo je pre vás život najdôležitejšie. Dekorácie a ďalšie blbosti iste nejaký ten piatok počkajú. Navyše tieto dôležité veci bývajú najväčšou investíciou, kúpte teda prvý to najdrahšie a potom podľa zostávajúcich peňazí nakupujte ďalej.

6.  Čo môžete, zvládnete sami

malování

Hoci nie ste žiadni odborníci na staviteľstva a dizajnérstvo, nepodceňujte sa. Čo môžete, urobte si sami. Zbytočne nevyhadzujte peniaze. Poprípade povolajte do služby tiež kamarátov a členov rodiny. Takéto maľovanie stien nie je vôbec také zložité, ako vyzerá. Nepřiplácejte si ani za zostavenie treba skrine, vždy sa vo vašom okolí nájde niekto zručný, kto to milo rád zvládne.

7. Zlaďte vaše bývanie

interir obývací pokoj

Prichystajte si byt s čistým štítom. Vymaľujte múru na nejaké príjemné farby, ktoré sa vám neokúkajú. Potom pořešte podlahy či koberce. Teraz máte prázdny priestor a je na čase zariaďovať. Rozvrhnite si, kde čo bude a hlavne v akých farbách. Nepřekombinujte svoj byt! Farby by k sebe mali ladiť, vzory by sa nemali prebíjať, v izbe by mali byť maximálne 2 druhy dreva a jeden kov.

8. Využite všetok nábytok, čo sa vám naskytne

židle po babičce
Máte starší nábytok z vašich detských izbičiek? Babička už nepotrebuje jednu skriňu? Zostal nejaký nábytok po predchádzajúcich majiteľoch v byte? Bezhlavo ho nevyhadzujte a radšej sa snažte o vylepšenie. Ak sa vám nábytok nehodí farebne do interiéru, môžete ho prefarbiť, prelakovať alebo přetapetovat. Všetko ide zdokonaliť.

Zdroj fotografií: https://pixabay.com a https://cz.pinterest.com/

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *