Akú trampolínu si vybrať pre domáce použitie?

Rastúca popularita trampolín nie je prekvapivá. Nejde totiž iba o aktivitu pre deti, ale aj o zdravý spôsob pohybu pre všetkých. Ak sa rozhodujete, či si trampolínu zaobstarať, máme pre vás zopár dobrých rád a tipov.

Benefity trampolíny pre deti aj dospelých

Keďže pri skákaní musíte prekonať gravitáciu, zapája sa celé telo, doslova každý sval v tele. Pri odrazoch sa spevňujú kosti, zlepšuje sa okysličenie a prekrvenie tela. Vedci zaznamenali aj pozitívny vplyv skákania na trampolíne na rovnováhu, držanie tela a dokonca trávenie. A, samozrejme, platia všetky benefity, ktoré má akákoľvek športová aktivita – napríklad vyplavovanie hormónov šťastia

Čo potrebujete vedieť pri kúpe trampolíny

Vo všeobecnosti platí, že investícia do kvalitného modelu znamená bezpečnosť a trvácnosť. Najdôležitejšími charakteristikami trampolíny sú nosnosť, veľkosť, tvar a materiál. Aby ste neprekročili maximálnu nosnosť a “počet nôh”, vopred by ste mali mať prehľad o tom, kto bude trampolínu používať a zaobstarať si trampolínu adekvátnej veľkosti a nosnosti. 

Nezanedbajte ani tvar – okrúhle trampolíny bývajú lacnejšie, no pri skákaní sa pohybujete smerom do stredu, čo môže byť pri väčšom množstve rozšantených detí znamenať nebezpečenstvo zrážky. Štvorcová alebo obdĺžniková trampolína využíva priestor o niečo efektívnejšie.

Čo sa materiálu týka, dobrou voľbou na ochrannú sieť a skákaciu plochu sú polyetylén (PE), ale aj polypropylén (PP), ktoré sú odolné voči poveternostným podmienkam, mikroorganizmom, ale aj odieraniu pri páde. Rám trampolíny býva oceľový.

Umiestnenie a príslušenstvo k trampolíne

Pre bezpečnosť a stabilitu. Ideálne je umiestniť trampolínu na trávnik či pôdu, a to na rovný povrch s maximálnym sklonom 3 stupňov. Dbajte na to, aby okolo trampolíny bol dostatok voľného priestoru zo všetkých strán – bežne sa odporúča 1,5 metra. Nad a pod trampolínu by ste nemali umiestňovať žiadne predmety či prekážky. Na trhu sú aj tzv. “in-ground”, teda zapustené trampolíny, ktoré stabilitu zlepšujú.

Príslušenstvo k trampolíne predlžuje jej životnosť a chráni deti aj dospelých pred drobnými poraneniami. Takmer povinné príslušenstvo pre trampolínu je kotviaca sada, ktorá vám uľahčí upevnenie nadzemnej trampolíny na vašej záhrade. Ak chcete mať svoju trampolínu rozloženú počas dlhšieho obdobia, krycie plachty na trampolínu predĺžia jej životnosť. Taktiež môžete zabezpečiť aj priestor pod trampolínou pomocou spodnej ochrannej siete. 

Trampolína pre deti je fantastickou a zdravou hračkou. Aby sa im skákanie nezunovalo, môžete im vytvoriť menšie trampolínové ihrisko s pomocou rôznych terčov či basketbalového koša. Zaobstarať im môžete aj protišmykové ponožky, aby si neublížili pri páde. Vaše deti sa vám za túto možnosť zábavného pohybu určite poďakujú a ktovie, na vašej kvalitnej novej trampolíne si možno poskočia aj dospelí. 

admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *