10 tipov, keď vyberáte kuchyň

Čaká Vás sťahovanie alebo rekonštrukciakuchyne? Je treba všetko starostlivopremyslieť. Ja si pre Vás pripravila článok stipy, ako sa najlepšie pripraviť a nič taknepodceniť.

10 tipů, když vybíráte kuchyň

1. Určite si rozpočet

rozpočet pro kuchyň

Kuchyňa nie je práve lacná záležitosť. Dá sa kúpiť za pomerne pekné ceny, ale aj napriek tomu to nie je, ako keď si idete na bežný nákup do supermarketu. Prepočítajte si financie a určite si sumu, nad ktorú nepôjdete. Buďte realistickí.

2. Premyslite si usporiadanie

uspořádání kuchyně

Kde musí byť umývadlo, kde musí byť sporák, kde bude chladnička? Kde sú zásuvky? To sú veci, ktoré sú dané, pretože byt / dom je postavený podľa nejakého plánu a zrejme kuchyňa nebudete celú prekopávať.

3. Majte v kuchyni dostatok miesta

úložný prostor v kuchyni materiál pro kuchyně

I v malé kuchyni se dají udělat zázraky, jen je potřeba vše pečlivě promyslet.

Aj v malej kuchyni sa dajú urobiť zázraky, len je potrebné všetko starostlivo premyslieť. Dbajte na to, že pri veľkom varení s niekoľkými chodmi alebo pri vianočnom pečení sa bude v kuchyni pohybovať viac ľudí a všade budú ležať plechy a taniere. Rozvrhnite si preto kuchyňu na jednotlivé časti!

Ak umývate riad, budete chcieť aj miesto, kde ho potom odložíte usušiť. Vo Vašej kuchyni by malo byť miesto na prácu. Bude to priestor, u ktorého bude blízko zásuvka pre prípadné mixovanie alebo šľahanie. Budete tam môcť treba rozváľať cesto … A ďalšie časťou je bezpochyby miesto na odkladanie potrebných potravín a riadu. Ak si na linku odkladáte kávovar, kanvicu alebo toastovač, myslite aj na miesto pre tieto spotrebiče.

4. Využite všetok priestor

úložný prostor

Miesta nie je nikdy dosť, preto sa postarajte o to, aby skrinky boli prakticky riešené. Dostatok poličiek a miesta je Vašou túžbou. Dnes už nie je problém mať v kuchyni všelijaké vymoženosti. Ak ste menšieho vzrastu, poličky z vrchnej skrinky sa Vám môžu vysunúť smerom nadol. Poraďte sa v predajni!

5. Inšpirujte sa na internet

inspirace pro kuchyně

Internet je plný fotografií a nákresov kuchýň, ktorými sa môžete inšpirovať. Či už usporiadaním alebo farebne – inšpirácia je všade okolo Vás a kto hľadá, ten nájde. Inšpirovať sa môžete aj u Vašich známych, ktorí Vám povedia okrem iného aj svoje názory a ako sú spokojní.

6. V akom materiáli Vaša kuchyňa bude

materiál pro kuchyně

Niektorí volia nestarnúci klasiku – drevo. Drevo je pomerne ľahké na údržbu, len tak sa neopotrebuje, nepoškriabe. Potom je tu verzia lesklé kuchyne, ktorá síce vyzerá veľmi moderne, ale s údržbou už je to ťažšie. Na takomto lesklom povrchu ide vidieť každý „ťápanec“ od prstov, je potreba kuchyňa často umývať a leštiť. Veľkým trendom je momentálne kombinácia týchto dvoch štýlov, kedy vrchné skrinky sú drevené, a spodná časť je lesklá.

7. Akú farebnú kombináciu zvoliť

barevná kombinace pro kuchyně

Ak je priestor vo Vašej kuchyni malý, zvoľte radšej svetlejšie farby, ktoré Vašu kuchyňu opticky zväčšia. Do pozadia môžete zvoliť mozaiku, ktorá dodá šmrnc jednofarebné jednoduché kuchyni. Alebo je veľmi nápadité použiť grafické sklo. V neposlednom rade si tiež rozmyslite farbu kuchynskej linky. K bielej kuchyni by čierna linka mohla pôsobiť až príliš tvrdo. Veľmi praktický je potrebné mramor, na ktorom nepôjde len tak vidieť akýkoľvek škrabanec alebo zašpinenie. Opäť sa môžete nechať inšpirovať na internete všelijakými farebnými kombináciami. Pamätajte však, že menej je niekedy viac. Aby sa Vám kuchyňa neokoukala, aby Vám ladila s maľbou a do celkového konceptu bytu.

8. Vytlačte si obrázky, ktoré prinesiete do predajne

kuchyně

Či už si nechávate robiť kuchyňa na mieru alebo si budete vyberať už z hotových, určite do predajne príďte s obrázkami, ktoré profesionálom objasnia Vašu predstavu. Zistí, aký máte štýl, čo by ste si tak predstavovali a pomôžu Vám vybrať čo najlepšie.

9. Merajte, merajte a merajte

kuchyně na míru

Samozrejme priestor v kuchyni je potrebné starostlivo vymerať. Merajte radšej 3krát, než aby došlo k nepríjemnej situácii. Kuchynská linka býva poväčšine vysoká okolo 90cm, hlboká 60cm a priestor medzi kuchynskou linkou a skrinkami hore je vysoký zhruba 50cm. Kuchyňa sa však môžu líšiť a pre vyššiu ľudí sú robené samozrejme vyššia kuchynskej linky, aby sa nemuseli príliš zohýbat. Naozaj je potreba všetko načrtnúť a zmerať, každučkú poličku v skrini či spotrebič na linke …

10. Dajte tomu čas

kuchyně

Posledná rada je rada nad zlato. Zrejme ku koncu už bude šalieť, pôjde Vám z toho hlava okolo a budete bezradní (samozrejme to tak ale nutne nemusí byť), PRETO nerobte unáhlené rozhodnutia, všetko si starostlivo premyslite, nikam neponáhľajte a uistite sa, že Vaša kuchyňa má všetko, čo ste si vysnívali.

Zdroj fotografií: https://pixabay.com a https://cz.pinterest.com

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *