Vlhkosť vzduchu a jej vplyv na zdravie

Udržiavanie správnej hladiny vlhkosti domu má zásadný význam pre vašu pohodu a vaše zdravie. Oba extrémne výkyvy majú nepriaznivé účinky; nízka vlhkosť vzduchu môže spôsobiť dýchacie ťažkosti a škody na drevených dverách, oknách a na nábytku, a je tu zvýšená možnosť poranenia elektrickým prúdom kvôli zvýšenej statickej energie. Na druhej strane vysoká vlhkosť podporuje rast plesní, ktoré slúžia ako živná pôda pre baktérie a vedú k zlému zdravotnému stavu a poškodeniu nábytku.

Nadmerná vlhkosť

Svietia vám na stropoch a stenách nepríjemné mokré fľaky? Máte pocit, že vo vašom dome je zatuchnutá vôňa? Príčinou môže byť nadmerná vlhkosť. Vŕzgajú vám dvere? Keď drevo absorbuje vlhkosť, napučiava. Začnú sa uvoľňovať skrutky a klince. Aj vaše hlučné a vŕzgajúce schodisko môže byť znakom nadmernej vlhkosti. Zaobstarajte si odvhlčovače vzduchu.

Odvlhčovače tiež môžu pomôcť zmierniť dopady bežných alergénov, roztočí a plesní. V prípade, že je vzduch vo vašej domácnosti príliš vlhký, môže podporiť rast týchto alergénov. Môžete tiež použiť odvlhčovač na odplašenie hmyzu. Šváby, pavúky a stonožky milujú vlhké prostredie. Odvlhčovač vám pomôže zbaviť sa týchto nechcených návštevníkoch.

 Odvlhčovače vzduchu Olimpia Splendid je tichý, ľahko sa ovláda a poskytuje tie najlepšie výsledky.

Príliš suchý vzduch je škodlivý

Ako je už zrejmé z názvu, odvlhčovač slúži na zníženie vlhkosti. Keď máte doma príliš suchý vzduch, použijete zvlhčovač vzduchu. Zvlhčovač sa odporúča používať najmä počas zimy, keď je vykurovacia sezóna. Príliš suchý vzduch prináša so sebou škodlivé účinky. Ideálna vlhkosť v byte alebo dome je 30 až 40 %. Počas zimy, keď sa vo vnútri kúri, sa vlhkosť vzduchu pohybuje len okolo 10%.

Zvýšenie vlhkosti v dome môže mať niekoľko pozitívnych účinkov. Treba však udržiavať tú správnu vlhkosť vzduchu, v čom vám pomôžu vlhkomery. Príliš veľa vlhkosti vo vzduchu môže povzbudiť rast organizmov, vrátane prachových roztočov. Preto sa odporúča monitorovanie hladiny vlhkosti vzduchu a pravidelná údržba zvlhčovačov.

Hedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *