Oddych na terase: Drevené terasové dosky jej dodajú prirodzený vzhľad

Rodinný dom jednoducho potrebuje terasu – na posedenia s priateľmi, raňajky na čerstvom vzduchu či ako bezpečný priestor pre deti na hranie. Zvyčajne prichádza na rad vtedy, keď už je dom hotový a môžeme svoje financie smerovať inde. Hoci roky terasám panovala klasická zámková dlažba, postupne sa zväčšuje záujem o drevo. Terasové dosky svojím prírodným vzhľadom krásne dotvárajú scenériu záhrady a omnoho viac.

Foto: Bigstockphoto

Vydržia terasové dosky dlhú dobu?

Drevo ako ekologický materiál sa vyznačuje viacerými prednosťami. Už len samotný kontakt s ním je príjemný, na dotyk je teplé a mäkké. Hoci je drevo krásne a vzbudzuje pozornosť, mnohí sa obávajú, či drevo vydrží vo vonkajšom prostredí tak dlho ako betón. Drevená terasa však môže slúžiť mnoho rokov, ak zvolíte správny materiál a budete sa o ňu aj starať. Na drevenú terasu sú vhodným riešením exotické dreviny, ako je napríklad barmský teak. Ich nepochybnou výhodou je dlhá životnosť, ktorú spôsobuje olej obsiahnutý v dreve.

Na čo terasu budete využívať?

Keď budete vyberať materiál na terasu, je dôležité dbať v prvom rade na jej budúce využitie. Budete tam len v suchu popíjať kávičku alebo bude podlaha musieť odolávať väčšinu času vode špliechajúcej z prírodného jazierka či bazéna. Ak sa prírodná drevená terasa nesprávne ošetruje, môže jej hroziť praskanie či vydúvanie dreva, ako aj nepríjemné zadretie triesky.

Na trhu s terasovými doskami nájdete aj také, ktoré sa vyznačujú protišmykovou úpravou, teda drážkovaným povrchom. Tu však môže vzniknúť pri nedostatočnej údržbe problém s plesňou chytajúcou sa na dosky. Účel využitia terasy je tiež dôležitý pre výber spojovacieho materiálu a tiež jej montáž. Napríklad skrutky, ktoré stačia na terasu s vonkajším sedením, budú na mokrú terasu nedostatočné.

 

admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *