Obklad na stenu do kuchyne – prečo povedať áno?

Steny v kuchyni sú spomedzi všetkých stien v domácnosti vystavené najväčšej záťaži. Ak ich chcete ochrániť pred nepriaznivými vplyvmi, ako sú výpary z varenia, vlhkosť, či škvrny od jedla, rozhodne stavte na obklad na stenu určený do kuchyne.

Samozrejme, vyberte si taký kuchynský obklad, ktorý bude vhodne a farebne dopĺňať celkový vzhľad a podobu kuchyne. Obklad na stenu kuchyne z kameňa by mal ladiť s dlažbou a vybavením samotnej kuchyne.

 

Obkladový kameň v kuchyni a jeho umiestnenie

 

Umiestnenie obkladového kameňa na stenách v kuchyni si treba dobre premyslieť. Chcete ho použiť na kuchynský kút alebo do jedálne? Alebo považujete za najvhodnejšie miesto stenu za kuchynskou linkou? Pokiaľ máte v kuchyni bar alebo barový pult, zvážte, či nebude vhodné umiestniť kuchynský obklad práve tam. Zaujímavou je aj myšlienka použiť obklad na stenu do kuchyne len na dekoratívny účel.

 

Aký materiál použiť?

 

Kuchynský obklad je spomedzi všetkých obkladov na stenách v domácnosti najčastejšie vystavený nepriaznivým faktorom. Tie môžu mať negatívny dopad na jeho farbu a lesk a tým znehodnotiť jeho celkový vzhľad. Najvhodnejšie sú preto materiály odolné voči tepelnému stresu i vlhkosti, ktorá vzniká vplyvom varenia. Nevhodný obklad na stenu sa vyznačuje nedostatočnou odolnosťou a pružením, ktoré môže viesť až k odpadnutiu či prasknutiu obkladu.

Rovnako je podstatnou vlastnosťou aj odolnosť voči mechanickému poškriabaniu a chemickým látkam. Kuchynský ocot, kyslé ingrediencie, mlieko či olej môžu zanechať na niektorých druhoch obkladov škvrny, ktoré nebude ľahké odstrániť. Kuchynský obklad z kameňa sa aj preto chráni pred poškodením impregnáciou. Poriadne vykonaná impregnácia obkladov ošetrí povrch proti nasiakavosti a zabráni vzniku mokrých a mastných fľakov.

Medzi obľúbené materiály používané na obklad do kuchyne patrí napríklad pieskovec či vápenec. Menej vhodný je mramor, ktorý sa vyznačuje mäkkosťou a náchylnosťou na poškodenie.

 

Kuchynský obklad a jeho údržba

 

Pokiaľ sa rozhodnete pre použitie obkladu v kuchyni, ušetríte si nemálo času a energie spojenej s maľovaním či odstraňovaním škvŕn na stenách. Správny výber materiálu na kuchynský obklad vám pomôže i pri upratovaní.

Väčšinu bežných kuchynských nehôd, ako je rozliatie nápojov či iných tekutín alebo pofŕkanie jedlom, odstránite navlhčenou handričkou. Impregnácia obkladov zabráni preniknutiu kvapalín do hĺbky a umožní ich bezproblémové odstránenie. Pri závažnejších znečisteniach sa odporúča použiť špeciálne čistiace prostriedky určené na ošetrenie kuchynských obkladov.

 

Obklad do kuchyne z kameňa a jeho výhody

 

Použitie kamenného obkladu vám nielenže uľahčí domáce práce a zútulní kuchyňu, ale zároveň vám umožní presvetliť celý priestor. Ideálnou voľbou pre optické zväčšenie kuchyne alebo jej časti je vybrať si obkladový kameň do kuchyne vo svetlých farbách. Nasvietenie priestoru umelým svetlom pomôže tento efekt ešte zvýrazniť. Pokiaľ nad použitím kameňa v kuchyni naozaj uvažujete, prečítajte si aj ďalšie pozitívne dôvody.

 

admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *