Kupujeme žumpu – 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď

Mohla by vám prípojka k verejnej kanalizácii chýbať? Predstavte si, že mohla. Najmä v prípade, že riešite nakladanie s odpadovými vodami. A to riešiť skôr či neskôr určite budete, pretože ho upravuje aj zákon. Verejnú kanalizáciu však môže nahradiť žumpa. Pýtali sme sa za vás a našli sme odpovede na najčastejšie otázky, ktoré vznikajú pri výbere a nákupe žumpy.

 

Čo sú odpadové vody a prečo s nimi treba manipulovať opatrne?

Inak povedané aj splaškové vody tvoria množinu odpadových vôd z domácnosti. Jedná sa o vodu, použitú pri splachovaní WC, umývaní riadu, sprchovaní a pod. Táto voda môže byť pre okolité prostredie do určitej miery toxická, nakoľko môže obsahovať rôzne chemické látky a iné cudzorodé materiály. Preto je nutné zadržiavať ju a čistiť, aby nekontaminovala podzemné ani povrchové vody.

 

Na čo slúži žumpa a kde sa najčastejšie využíva?

Žumpa je, na rozdiel trebárs od septikov, bezodtoková nádrž, ktorá slúži na zachytávanie a uskladňovanie odpadových vôd. Spomínané septiky tiež túto vodu zadržiavajú, no navyše ju aj čistia a následne ju môžu vypúšťať, čo žumpy nedokážu. Preto musia byť vodotesné a v pravidelných intervaloch vyvážané. Využívajú sa najčastejšie pri rekreačných objektoch, chatách, ale stále ešte aj rodinných domoch.

 

Podľa čoho určím správny objem?

Produkcia odpadových vôd je v každej domácnosti špecifická. Niekto denne minie 70 litrov vody, iný aj 100 či 150. Skúste si tento moment odsledovať a vypočítajte si približné hodnoty, od ktorých sa môžete „odraziť“ ďalej. Zhodnoťte frekvenciu vyťaženia nehnuteľnosti a určite si približný objem splaškových vôd, ktoré tu vyprodukujete. Na základe výsledného čísla potom vyberajte objem žumpy. Na trhu si budete môcť vyberať z pomerne širokého portfólia, od žúmp s objemom 4000 litrov až po tie veľkokapacitné, ktoré pojmú viac ako 10 000 litrov splaškových vôd.

 

Z akého materiálu by mala byť žumpa vyrobená?

Betónové žumpy Čadca sú klasikou. Tie moderné sú kvalitné, železo-betónové a ich vnútro je natreté špeciálnym penetračným náterom. Vďaka svojej hmotnosti tieto žumpy výborne odolávajú rôznym formám deformácií.

Plastové žumpy sú pomerne ľahké, dokonca až tak, že sa dajú osadiť ručne. Vyrábajú sa v samonosnom prevedení alebo ako plastové žumpy na obetónovanie, ktoré nemajú vlastné vystuženie proti zemnému tlaku. Plast by vás však nemal odradiť, pretože tieto žumpy sa vyznačujú skvelou životnosťou. Z hľadiska odolnosti sú na tom veľmi dobre aj žumpy zo sklolaminátu (materiálu, ktorý slúži aj na výrobu lodí).

 

Prečo, ako a kedy žumpu vyprázdňovať?

Žumpa nie je prietoková, preto je jasné, že z času na čas ju bude treba vyprázdniť. Na túto pravidelnú formu údržby sa budete musieť pripraviť. Frekvencia vyvážania žumpy sa odvíja od jej naplnenosti, treba si však dobre prepočítať aj cenu za služby fekálneho voza. Niekto vyváža na základe počtu najazdených kilometrov, iný k nim priráta aj odčerpaný objem.

 

 

admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *