Dôležité body, na ktoré by ste sa mali zamerať pri inštalácii fotovoltického systému

Bez ohľadu na dôvod, ktorý vás núti vybrať si tento ekonomický a ekologický spôsob výroby a spracovania elektrickej energie, je veľmi dôležité poznamenať, že pod úspech celého systému sa podpisuje aj jeho správna inštalácia. Práve tá je kľúčová pre efektívne využívanie slnečnej energie a optimalizáciu výkonu solárnych panelov.

Ak preto naozaj zvažujete výber tohto moderného a výhodného spôsobu zdroja energie do domácnosti, máme pre vás niekoľko dôležitých bodov, na ktoré by ste sa mali zamerať pri jeho  inštalácii.

Poloha pre vhodné umiestnenie a plnohodnotné využitie fotovoltiky

Aby ste mohli využívať výhody modernej fotovoltiky a zbaviť sa závislosti od verejných zdrojov elektrickej siete, musíte si nájsť v okolí domu alebo inej nehnuteľnosti vhodnú lokalitu na umiestnenie systému. Znamená to zistiť, ktorá časť presne je počas celého dňa najviac vystavená slnečnému žiareniu a v nej inštalovať fotovoltiku.

Za optimálne miesta sa považujú väčšinou strechy orientované na juh, pretože poskytujú solárnym panelom maximálny príjem slnečnej energie na výrobu elektriny. Nakoľko je priamy dopad slnečného svetla na panely veľmi dôležitý, miesto by malo byť bez tieňov z okolitých stromov alebo budov. Ak teda na to nezabudnete, správnym umiestnením prípadné straty výkonu fotovoltického systému veľmi dobre minimalizujete.

Presná inštalácia fotovoltiky

Druhým dôležitým bodom pre zaistenie efektívneho využitia systému je presná inštalácia fotovoltiky! V praxi to znamená zabezpečiť, aby boli panely namontované na spomínanú strechu naozaj presne a pevne, čo najlepšie zvládajú priamo ich predajcovia alebo výrobcovia.

Dosiahnete tým to, že systém bude mať nielen správnu polohu a pevné ukotvenie, ale aj dostatočnú vzduchovú cirkuláciu, čím sa minimalizuje poškodenie v dôsledku vetra či snehu.

Počas inštalácie fotovoltiky sa tiež oplatí investovať do kvalitných komponentov, meničov a ďalších potrebných súčiastok. Čím vyššiu kvalitu vo všetkom zvolíte, tým vyšší výkon môžete od celého systému očakávať.

Bezpečné a správne napojenie fotovoltiky

Ak je inštalácia odborníkmi vykonaná správne, čaká vás ešte zapojenie fotovoltiky, ktoré by malo byť rovnako bezpečné a presné. Opäť tieto inštalačné práce nechajte na profesionálov od ECOLOGIC, aby ste sa vyhli prípadným poruchám a nedostatočnému výkonu systému.

Ak teda náhodou nie ste kvalifikovaný elektrikár, využiť odborné znalosti a prax o elektrotechnike, ktoré si zapojenie fotovoltiky do elektrickej siete vyžaduje, sa vám rozhodne vyplatí!

Pod správne fungovanie a výkon systému sa určite podpíše aj pravidelná a správna údržba. Nepodceňovať sa vyplatí aj pravidelné monitorovanie výkonu, o čo sa môže postarať špeciálny monitorovací systém. Najlepšie ale urobíte, ak zvážite spoluprácou so skúsenými profesionálmi, ktorí majú potrebné znalosti a skúsenosti na odbornú inštaláciu fotovoltiky „v malíčku!.

Zdroj obrázka:mmphoto/Adobe.com

admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *