Čo všetko dokážete opraviť sekundovým lepidlom a ako na to?

Sekundové lepidlá sú nenahraditeľnými pomocníkmi pri rôznych opravách v domácnosti. Nemusíte predsa hneď konkrétnu vec vyhadzovať, keď ju môžete opraviť. Šetrime planétu a správajme sa ekologicky.

Štúdie ukázali, že zhruba tretina ľudí, ktorí si chceli kúpiť lepidlo, opustila obchod bez toho, aby si nejaké kúpila. Prečo? Je to jednoduché, kto sa v tom má vyznať? Vybrať správne lepidlo nie je ľahké a pre bežného človeka je to doslova nadľudský výkon. V obchode nie je čas študovať popis, na čo je konkrétne lepidlo určené. Aj tak je to väčšinou napísané malým písmom na zadnej strane. Tak teda ako na to?

Prečo lepiť? Pozrite si video. Pomôžete opraviť planétu.

Výber lepidla

Záleží na tom, čo budete lepiť. Keď to chcete urobiť rýchlo a máte menšiu plochu, pomôžu sekundové lepidlá. Ako si  z nich vybrať? Niektoré lepidlá, ako napríklad inovovaná rada lepidiel Loctite, majú už na prednej strane prehľadné informácie o tom, čo lepia, čiže sa rýchlejšie a ľahšie zorientujete a lepšie si vyberiete to správne.

Tekuté sekundové lepidlá na rýchle a pevné lepenie

Keď potrebujete rýchlo zlepiť rozpadnuté detské autíčko, prasknutú vázu, odštipnuté uško na hrnčeku,  prasknutý kvetináč alebo keramické prasiatko, vyberte si sekundové lepidlo na rýchle a pevné lepenie. Tieto lepidlá sú tekuté a schnú extrémne rýchlo, takže musíte lepiť naozaj ihneď, inak vám zostane na hrnčeku prilepený aj prst. Niektoré tekuté sekundové lepidlá, ako napríklad Loctite Super Bond Brush, majú dokonca pre pohodlnejšie nanášanie aj malý štetec, ktorý je praktickou súčasťou uzáveru, preto sa lepidlo ľahšie, a najmä presnejšie nanáša. Navyše sa dá zlepený predmet dokonca aj umyť v umývačke.

Gélové sekundové lepidlá pre vyššiu odolnosť

Gélová konzistencia dáva sekundovým lepidlám hneď niekoľko výhod. V prvom rade sú tieto lepidlá odolnejšie najmä na pnutie, vytvárajú odolnejšie spoje, preto sa skvelo hodia napríklad na opravu rúčky kabelky alebo opasku. Druhou výhodou je, že gélové lepidlo ani na zvislých spojoch takmer nesteká, preto napríklad pri lepení prasknutého džbánu nemáte problém so zaschnutými kvapkami. To ale nie je všetko, gél má ešte jednu výhodu. Väčšina gélových sekundových lepidiel udržuje určitú elasticitu, to je vhodné pri lepení napríklad obuvi, kde potrebujete, aby sa lepený spoj vyrovnal s rôznym pnutím pri pohybe. Príkladom gélového sekundového lepidla je Loctite Super Bond Power Gel, ktorý odolá otrasom, ťahom i ohybom materiálu.

Lepidlá pre kreatívcov

Sekundové lepidlá sú vhodné aj pre kreatívne ručičky. Ľudia,  ktorí radi tvoria a majú kopu  nápadov, sa nechcú nechať obmedzovať lepidlom. Pre nich je to iba nástroj, ktorý im pomáha dosiahnuť finálnu podobu ich kreatívnej myšlienky. Preto sa môžeme stretnúť aj so špeciálnymi lepidlami vyslovene určenými na kreatívnu tvorbu, akým je novinka Super Bond Creative Perfect Pen.

Toto lepidlo dokáže lepiť rôzne materiály. Vďaka  špeciálnemu zakončeniu, ktoré vyzerá doslova ako pero, je nanášanie lepidla extrémne presné a jednoduché. Preto ním nie je problém prilepiť hoci aj malý korálik či inú drobnú ozdobu. Lepidlo celým svojím tvarom pripomína silné pero, preto sa aj veľmi príjemne drží v ruke.

»Zelené« sekundové lepidlo

Aj medzi sekundovými lepidlami existujú výrobky, ktoré chránia našu planétu. Príkladom je Loctite Super  Bond Pure Gel, ktorý nemá ten charakteristický dráždivý zápach, neobsahuje rozpúšťadlá a navyše jeho vonkajší obal je vyrobený 100 % bez plastov.

Ako úspešne lepiť?

Lepidlo sme už teda vybrali, čo ďalej? Na čo si dať pozor? Prvým krokom je očistiť obe lepené plochy. Ak to neurobíte, môže sa vám stať, že lepidlo dostatočne nepriľne a preto sa vám veci o chvíľu rozlepia. Stačí lieh, utrieť ním obe plochy a nechať vyschnúť.

Nanášanie lepidla väčšinou nie je ťažké. Prv, než sekundové lepidlo otvoríte, je vhodné si pod lepenú vec dát papier alebo staré noviny, starý leták a pod. Uvedomte si, že sekundové lepidlo lepí naozaj rýchlo, tak nech ho nemáte viac na stole než na lepenej veci. Odskrutkujte uzáver, naneste ho presne na jednu lepenú plochu a ihneď pritlačte druhý kúsok tak, aby spoj presne lícoval. Tekuté lepidlá vám dajú maximálne sekundu, no gélové vám umožnia ešte kratučký čas spoj korigovať. Počítajte s tým. Napríklad Loctite Super  Bond Pure Gel vám dáva minimálne dvakrát dlhšiu dobu na korekciu než štandardné sekundové lepidlo Loctite. 

No a je hotovo. Keď sa nad tým zamyslíte, zasa až tak hrozné to nebolo a zvládli ste to doslova za pár sekúnd. Často je lepšie vrátiť veci späť do života. Správať sa trošku ekologicky a opravovať. Veď nemusíme mať stále niečo nové. Je fajn dať šancu obľúbeným retro veciam, z  ktorých sa vďaka lepeniu môžete znovu tešiť.

www.loctite-superbond.sk

admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *