Ako si vybrať úchytky ak ste nepodľahli bezúchytkovému otváraniu?

V súčasnom minimalistickom trende, ktorý dominuje v oblasti interiérového dizajnu, to vyzerá, že už niet miesta pre také detaily, akými sú napríklad úchytky. Dominuje bezúchytkové otváranie, aby bola čo najviac zachovaná čistota línií.

Pri gombíkových úchytkách býva najlepšou voľbou stredná cesta

Ak vás však minimalistický trend necháva chladným a naopak, obľubujete na nábytku rôzne ozdobné prvky, stále sa nemusíte báť, že by súčasný trh už nebol pre vás. V ponuke sú rôzne druhy úchytiek, ktoré nebudú plniť len svoju praktickú úlohu, čiže otvárať rôzne skrinky, či zásuvky s kovaním Hettich, ale zároveň budú skvelým dizajnovým doplnkom každého kusu nábytku.

Najpoužívanejšie druhy úchytiek sú takzvané gombíky a madlá. Gombíky sú jednobodové a väčšinou osovo symetrické úchytky. Osvedčia sa tak na zásuvkách ako aj na dvierkach skríň. Sú zvyčajne menšie, takže ak máte radi decentnejší dizajn, budú pre vás ako stvorené.

Pozor však na úplne malé úchytky s priemerom do 20 mm. Menšie deti a starší ľudia môžu mať pri ich uchopovaní problém. Naopak úchytky nad 40 mm už sú dosť výrazné a tak nie sú vhodné pre tých, ktorí si gombíkové úchytky vyberajú pre dosiahnutie jemnejšieho dizajnu. Preto sa najčastejšie používa zlatý stred a teda úchytky od 20 do 40 mm.

Pri madlách sa môže najviac prejaviť váš vkus a štýl

Ak sa naozaj vyžívate v dizajne a to aj pri drobnostiach, ešte vhodnejšie ako gombíkové úchytky budú pre vás madlá. Sú totižto výraznejšie a vyrábajú sa nielen v rôznych veľkostiach, ale aj v rôznych tvaroch a dizajnoch. Ich lineárny tvar sa skvelo hodí najmä na zásuvky alebo väčšie skrine.

Väčšie madlá v kuchyni môžu slúžiť napríklad aj na zavesenie utierky, či chňapky. Pozor však, aby sa takéto madlá pri otváraní nezachytávali o rôzne prvky v okolí. A ak chcete novými madlami nahradiť staré, bude dobré ak budú mať rovnakú vzdialenosť medzi skrutkami.

Zdroj obrázka:

Autor: zorro 999 / Shutterstock.com

admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *